Գեւորգ Գորգիսյանը ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ 51-րդ նստաշրջանում
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Գեւորգ Գորգիսյանը հունիսի 21-ին ելույթ է ունեցել Տիրանայում ընթացող ՍԾՏՀ ԽՎ 51-րդ նստաշրջանում՝ «ՍԾՏՀ անդամ երկրներում ազգային ինովացիոն համակարգերի զարգացումը» թեմայով:
«Նախ եւ առաջ թույլ տվեք ՍԾՏՀ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնել մեր ալբանական գործընկերներին ջերմ ընդունելության եւ հանդիպումը պատշաճ կազմակերպելու համար:
Կցանկանայի ներկայացնել թեմայի վերաբերյալ հայաստանյան իրավիճակը: Հարկ եմ համարում նշել, որ ինովացիոն ուղղությունը մեր տնտեսության զարգացման կարեւոր տարրերից է: Ըստ Գլոբալ ինովացիոն ինդեքսի 2017թ. տվյալների՝ Հայաստանը 59-րդ տեղում է: Ըստ նույն ինդեքսի՝ Հայաստանը 47-րդ տեղում է միջազգային patent pet capita եւ 17-ը՝ համաշխարհային ինովացիոն արդյունավետության հարաբերությամբ:
Ինովացիոն ծրագրերի զարգացումն ու խթանումն ընդգրկված է մեր կառավարության ծրագրում: Բարձրակարգ մասնագետներ պատրաստելու համար բազմաթիվ ծրագրեր են ստեղծվել: Դրանցից են՝
«Արմատ» կրթական ծրագիրը, որը տրամադրում է դպրոցներին ինժեներական եւ ռոբոտաշինության լաբորատորիաներ: Այդպիսի լաբորատորիաներ կառուցվել են հայաստանյան 220 դպրոցներում, որոնք այսօր արդյունավետ աշխատում են: «Արմատ» նախագիծը նաեւ տարբեր երկրներ է արտահանվել:
«Թումո» կրեատիվ տեխնոլոգիաների կենտրոնն իր տեսակով յուրահատուկ կրթական ծրագիր է, որը մասնաճյուղեր ունի տարբեր երկրներում:
Տեխնոլոգիական կենտրոններ Գյումրիում եւ Վանաձորում՝ առաջին «Սմարթ» կենտրոնը Լոռու մարզում, որը բացառիկ մոդել է գյուղատնտեսության համար տեխնոլոգիաների եւ ինովացիաների միջոցով: Այս ոլորտում շատ կարեւոր է տարբեր միջազգային ինովացիոն ծրագրերի եւ կորպորացիաների հետ համագործակցությունը: Այդ թվում է Հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիան, որը ստեղծվել է Natinal Instrunets Microsoft Innovation Solutions եւ Techlogies Centre Synopsys Armenia Educational Departmet հետ:
Ծրագիր, որը թույլ է տալիս ազատ մուտք գործել ազգային գիտական կենտրոնների եւ համալսարանների գիտական արխիվ ինչպիսիք են Springer եւ Web Science-ը:
2016 թ. մայիսին Հայաստանը դարձավ Հորիզոն 2020-ի՝ ինովացիայի եւ հետազոտության ծրագրի անդամ, որը հովանավորվում է ԵՄ-ի կողմից:
Այս անդամակցության շնորհիվ հայ գիտնականները հնարավորություն ունեն լինել մի հետազոտական ծրագրում, որը ֆինանասավորվող ամենամեծ գիտական ծրագիրն է Եվրոպայում:
Ավարտելով խոսքս՝ կցանկանայի նաեւ նշել, որ Հայաստանը 2019թ. հոկտեմբերի 6-9-ը կհյուրընկալի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին: Սպասվում է, որ 2000-2500 պատվիրակության անդամներ ավելի քան 80 երկրներից կայցելեն մեզ: 2010թ. հետո սա առաջին կոնգրեսը կլինի, որը կանցկացվի Եվրոպայում: WCIT-ն ամենամեծ եւ ամենահեղինակավոր միջազգային միջոցառումն է IT առաջատարների շրջանակում: Մենք հաճույքով կընդունենք ՍԾՏՀ անդամ երկրների ներկայացուցիչներին՝ որպես WCIT 2019 անդամների: Այսպիսով, ցանկանում եմ բոլորիս արդյունավետ աշխատանք»,-ասել է հայ պատվիրակը:

Г.Горгисян выступил на 51-й сессии ПАЧЭС
21 июня на проходящей в Тиране 51-й сессии ПАЧЭС член делегации НС РА в ПАЧЭС Г.Горгисян выступил с докладом на тему “Развитие национальных инновационных систем в странах-членах ПАЧЭС”.
Г.Горгисян, приветствуя участников сессии, в своем выступлении, в частности, отметил: “Хотел бы представить ситуацию в Армении по обсуждаемой теме. Считаю нужным отметить, что инновационный вектор – один из важных элементов развития экономики РА. Согласно данным Глобального инновационного индекса 2017 года, Армения на 59-м месте в международном patent pet capita и на 17-м – в мировой инновационной эффективности.
Развитие и стимулирование инновационных программ включено в программу Правительства РА. Для подготовки высококлассных специалистов создано множество программ. Среди них:
- образовательная программа “Армат”, предоставляющая школам инженерные и робототехнические лаборатории. В 220 школах Армении сегодня созданы подобные эффективно работающие лаборатории. Программа “Армат” внедрена также в различных странах;
- Центр креативных технологий “ТУМО” – в своем роде особая образовательная программа, имеющая филиалы в различных странах;
- технологические центры в Гюмри и Ванадзоре: первый “Смарт-центр” в Лорийской области, являющийся уникальной моделью для сельского хозяйства посредством технологий и инноваций. В этой сфере крайне важно сотрудничество с различными международными инновационными программами и корпорациями. В их числе – Армянская национальная инженерная лаборатория, созданная с Natiоnal Instrun ets Microsoft Innovation Solutions и Techlogies Centre Synopsys Armenia Educational Departmet.
Программа, предоставляющая свободный доступ в научные архивы национальных научных центров и университетов, таких как Springer и Web Science.
В 2016 г. Армения стала членом инновационной и исследовательской программы “Горизонт-2020” под эгидой ЕС.
Благодаря этому членству армянские ученые имеют возможность участвовать в исследовательской программе, являющейся самой крупной финансируемой научной программой в Европе.
В завершение хотел бы отметить, что Армения 6-9 октября 2019 г. примет Всемирный конгресс информационных технологий. Ожидается участие 2000-2500 членов делегаций из более чем 80-ти стран. Это будет первый после 2010 года конгресс, проводимый в Европе. WCIT – крупнейшее и авторитетнейшее международное мероприятие в рамках лидеров IT.