Գեւորգ Գորգիսյանը ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ 51-րդ նստաշրջանում
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Գեւորգ Գորգիսյանը հունիսի 21-ին ելույթ է ունեցել Տիրանայում ընթացող ՍԾՏՀ ԽՎ 51-րդ նստաշրջանում՝ «ՍԾՏՀ անդամ երկրներում ազգային ինովացիոն համակարգերի զարգացումը» թեմայով:
«Նախ եւ առաջ թույլ տվեք ՍԾՏՀ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնել մեր ալբանական գործընկերներին ջերմ ընդունելության եւ հանդիպումը պատշաճ կազմակերպելու համար:
Կցանկանայի ներկայացնել թեմայի վերաբերյալ հայաստանյան իրավիճակը: Հարկ եմ համարում նշել, որ ինովացիոն ուղղությունը մեր տնտեսության զարգացման կարեւոր տարրերից է: Ըստ Գլոբալ ինովացիոն ինդեքսի 2017թ. տվյալների՝ Հայաստանը 59-րդ տեղում է: Ըստ նույն ինդեքսի՝ Հայաստանը 47-րդ տեղում է միջազգային patent pet capita եւ 17-ը՝ համաշխարհային ինովացիոն արդյունավետության հարաբերությամբ:
Ինովացիոն ծրագրերի զարգացումն ու խթանումն ընդգրկված է մեր կառավարության ծրագրում: Բարձրակարգ մասնագետներ պատրաստելու համար բազմաթիվ ծրագրեր են ստեղծվել: Դրանցից են՝
«Արմատ» կրթական ծրագիրը, որը տրամադրում է դպրոցներին ինժեներական եւ ռոբոտաշինության լաբորատորիաներ: Այդպիսի լաբորատորիաներ կառուցվել են հայաստանյան 220 դպրոցներում, որոնք այսօր արդյունավետ աշխատում են: «Արմատ» նախագիծը նաեւ տարբեր երկրներ է արտահանվել:
«Թումո» կրեատիվ տեխնոլոգիաների կենտրոնն իր տեսակով յուրահատուկ կրթական ծրագիր է, որը մասնաճյուղեր ունի տարբեր երկրներում:
Տեխնոլոգիական կենտրոններ Գյումրիում եւ Վանաձորում՝ առաջին «Սմարթ» կենտրոնը Լոռու մարզում, որը բացառիկ մոդել է գյուղատնտեսության համար տեխնոլոգիաների եւ ինովացիաների միջոցով: Այս ոլորտում շատ կարեւոր է տարբեր միջազգային ինովացիոն ծրագրերի եւ կորպորացիաների հետ համագործակցությունը: Այդ թվում է Հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիան, որը ստեղծվել է Natinal Instrunets Microsoft Innovation Solutions եւ Techlogies Centre Synopsys Armenia Educational Departmet հետ:
Ծրագիր, որը թույլ է տալիս ազատ մուտք գործել ազգային գիտական կենտրոնների եւ համալսարանների գիտական արխիվ ինչպիսիք են Springer եւ Web Science-ը:
2016 թ. մայիսին Հայաստանը դարձավ Հորիզոն 2020-ի՝ ինովացիայի եւ հետազոտության ծրագրի անդամ, որը հովանավորվում է ԵՄ-ի կողմից:
Այս անդամակցության շնորհիվ հայ գիտնականները հնարավորություն ունեն լինել մի հետազոտական ծրագրում, որը ֆինանասավորվող ամենամեծ գիտական ծրագիրն է Եվրոպայում:
Ավարտելով խոսքս՝ կցանկանայի նաեւ նշել, որ Հայաստանը 2019թ. հոկտեմբերի 6-9-ը կհյուրընկալի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին: Սպասվում է, որ 2000-2500 պատվիրակության անդամներ ավելի քան 80 երկրներից կայցելեն մեզ: 2010թ. հետո սա առաջին կոնգրեսը կլինի, որը կանցկացվի Եվրոպայում: WCIT-ն ամենամեծ եւ ամենահեղինակավոր միջազգային միջոցառումն է IT առաջատարների շրջանակում: Մենք հաճույքով կընդունենք ՍԾՏՀ անդամ երկրների ներկայացուցիչներին՝ որպես WCIT 2019 անդամների: Այսպիսով, ցանկանում եմ բոլորիս արդյունավետ աշխատանք»,-ասել է հայ պատվիրակը:

On June 21, the member of the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) Gevorg Gorgisyan delivered a speech at the Fifty-First General Assembly Session going on in Tirana on the theme – Development of the Nationala Innovation Systems in the PABSEC Member Countries.
“First of all, on behalf of the whole Armenian delegation of PABSEC I would like to express our gratitude to our Albanian colleagues for the warm welcome and the proper organization of the committee meeting.
I would like to present you the current situation in Armenia on the topic of discussion. It is important to note that the development of the innovation sector in Armenia is currently one of the key components of the economic growth in the country. Armenia is currently in the 59th position by the Global Innovation Index report 2017. The same report places Armenia in the 47th position by the number of international patents per capita and number 17th in the world by the Innovation Efficiency Ratio.
The duty of developing and stimulating innovation technologies in Armenia is highlighted in the government programme. In order to produce highly qualified specialists in Armenia, numerous educational programs have been initiated. Some of the particularly successful programmes are as follows:
ARMAT educational programme provides schools with engineering and robotics laboratories. Such laboratories have been installed already in 220 schools in Armenia and are now successfully in operation. ARMAT programme is also being exported to various countries.
The project TUMO center for creative technologies is a unique educational programme and currently franchises its services to various countries.
Technology centres in the cities of Gyumri and Vanadzor, the first SMART Center in Lori Region is an exceptional model for rural development through technology and innovation. Important role for the field are playing educational programmes in collaboration with different international innovation corporations and projects, among which are the followings: Armenian National Engineering Laboratory founded in collaboration with National Instruments Microsoft Innovation Center IBM Innovative Solutions and Technologies Centre Synopsys Armenia Educational Department
It is a programme that provides free access for the federal scientific centres and universities to the scientific databases such as Springer and Web of Science.
In May 2016 Armenia has become an associate member of the framework programme of research and innovation Horizon 2020 funded by the European Union.
This membership provides access for the scientists and researchers in Armenia to one of the largest science funding programmes currently active in Europe.
To conclude my speech, I would like to emphasize that Armenia has been approved as the hosting country for World Congress on Information Technology (WCIT) 2019 from October 6-9. It is expected that 2000-2500 delegates from more than 80 countries of the world will visit Armenia. WCIT will be the first Congress being held in Europe since 2010. The World Congress on Information Technology (WCIT), the largest and the most reputable international event among worldwide IT leaders. We will be glad to host representatives of PABSEC member countries in Yerevan as participants of WCIT 2019. With this, I would like to wish all of us an efficient and productive work,” the Armenian delegate said.